Wspomnienie

 Prof. Arkadiusz Płoski urodził się5 lutego 1947 roku w Kielcach w rodzinie o bogatych tradycjach. Jego pradziad Piotr Arkadiusz Płoski (1845–1922), który był sędzią i adwokatem, a także wydawcą „Gazety Kieleckiej” uczestniczył w powstaniu styczniowym.

Prof. Arkadiusz Płoski ukończył renomowane I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jego pasją od początku była matematyka. W roku 1970 ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Następnie podjął studia matematyczne jako doktorant Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Promotorem jego pracy doktorskiej, zatytułowanej „O rozwiązaniach formalnych i zbieżnych równań analitycznych” był profesor Stanisław Łojasiewicz, matematyk o światowej renomie. Praca została obroniona w roku 1974. Po obronie doktoratu podjął pracę w swojej macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W latach 1976–77 pracował w Uniwersytecie Paris-Sud we Francji, gdzie nawiązał liczne kontakty międzynarodowe. Habilitację uzyskał w roku 1987 na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie rozprawy „Multiplicity and the Łojasiewicz exponent”. W roku 1997 odebrał z rąk prezydenta RP tytuł profesora nauk matematycznych. Zainteresowania naukowe profesora Arkadiusza Płoskiego koncentrowały się wokół geometrii analitycznej zespolonej i teorii osobliwości. Jest autorem lub współautorem około sześćdziesięciu prac naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach. Był promotorem w czterech przewodach doktorskich. Najdłużej w swojej pracy zawodowej związany był z Politechniką Świętokrzyską, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Matematyki i Fizyki. Również ściśle współpracował z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Łódzkim. Często odwiedzał też Uniwersytety w Bordeaux, Lille, Grenoble, Keiserslautern, Bonn, Kalabrii, de la Laguna oraz Instytut Maxa Plancka.

Profesor Arkadiusz Płoski udzielał się też aktywnie w życiu społecznym. W latach 1980–1981 był działaczem NSZZ „Solidarność”. Od czerwcu 1990 roku pełnił funkcję prezydenta miasta Kielce. Urząd pełnił jedynie przez trzy miesiące rezygnując z funkcji z własnej woli.

Profesor Arkadiusz Płoski był człowiekiem renesansu. Poza matematyką interesował się literaturą i filozofią. Znał biegle kilka języków obcych.

Pracownicy Katedry Matematyki i Fizyki będą wspominać profesora Arkadiusza Płoskiego przede wszystkim jako naukowca światowej klasy oraz jako doskonałego szefa.

Cześć jego pamięci.